کاربرد و فرایند اسمز معکوس یکی از پیچیده ترین اتفاقات صنعتی در جهان می باشد که باعث تحول بسیار زیادی در جهان شده است در زمینه های مانند کشاورزی در مناطق کویری تولید آب شیرین و خالص از دریا و و یا تولید آب سالم و قابل شرب برای کشورهای فقیر مانند آفریقا و و یا تولید مواد اولیه برای صنایع دارویی ، صنایع شیمیایی ، بهداشتی،-آرایشی در طیف گسترده .اسمز معکوس یکی از موثرترین و پرکاربرد ترین روش ها برای تصفیه آب در سراسر جهان است.

فرآیند اسمز معکوس چگونه کار می کند؟

در فرآیند اسمز معکوس، آب از یک غشای نیمه تراوا عبور می کند که تنها به مولکول های آب اجازه عبور می دهد و بیشتر آلاینده ها و ناخالصی ها را در پشت مانع خود نگه می دارد. این غشاء به قدری نازک است که حتی املاح و مواد معدنی محلول در آب نیز نمی توانند از آن عبور کنند.

کاربردهای اسمز معکوس

 • تصفیه آب خانگی:  این فناوری می تواند کلر، فلزات سنگین، نیترات ها و سایر آلاینده های شیمیایی را از آب حذف کند. فرایند اسمز معکوس با توان تولید آب خالص و سالم با استفاده از فشار پمپ و فیلتر ممبران باعث جداسازی آلودگیها و مواد شیمایی نظیر کُلُر، نیترات، فلوراید، آرسنیک، سرب ،جیوه، آزبست و گازهای شیمیایی و بو مزه از آب شده و شما با خیال راحت از آب سالم در منزل و یا محل کار خود جهت تهیه نوشیدنی های سرد و گرم و ….. با خیال راحت استفاده نمایید.
 • صنایع: در صنایع مختلف از جمله داروسازی، الکترونیک و مواد غذایی برای تولید آب با خلوص بسیار بالا، لازم برای فرآیندهای صنعتی خاص استفاده می شود.
 • تصفیه فاضلاب صنعتی: از اسمز معکوس می توان در تصفیه فاضلاب صنعتی برای کاهش آلودگی و بازیابی آب برای استفاده مجدد استفاده کرد.
 • کشاورزی: استفاده از اسمز معکوس برای آبیاری با آب تصفیه شده که املاح و سایر مواد مضر برای گیاهان را از بین برده است رو به افزایش است.

مزایای اسمز معکوس

 • کیفیت آب بالا: اسمز معکوس آب با خلوص بسیار بالا تولید می کند.
 • صرفه جویی در مصرف آب: با بازیابی و استفاده مجدد از آب، به کاهش مصرف کل آب کمک می کنید.
 • حذف موثر آلاینده ها: این فناوری قادر است تقریباً همه انواع آلودگی ها را از بین ببرد.
 •  این روش نه تنها در تصفیه آب بلکه در حفظ محیط زیست نیز نقش بسزایی دارد.
 • مهم ترین کاربرد فرایند اسمز معکوس در دستگاه تصفیه آب خانگی است
 • این دستگاه خود یک کارخانه کوچک تولید آب سالم و بهداشتی و تازه قابل و قابل دسترس برای هر خانواده می باشد و دیگر نیازی به نگرانی برای تهیه آب شرب از طریق خرید آب معدنی ندارید

معایب اسمز معکوس:

با وجود مزایای فراوان، اسمز معکوس چالش هایی نیز دارد:

 1. از جمله هزینه نسبتاً بالای نصب و نگهداری
 2. همچنین تولید حجم قابل توجهی از فاضلاب که باید به درستی مدیریت شود.

 جهت خرید دستگاه تصفیه آب خانگی سوالی داشتید با مشاوران ما در فروشگاه تخصصیزلال آب ایرانیان تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *