بهترین روش جهت تعمیر دستگاه تصفیه آب شناسایی دقیق مشکلات به وجود آمده در سیستم و آشنایی کامل با قطعات و عملکرد هر قطعه در سر جای خود میباشد.

ما با هم در این مقاله بیشترین علت خرابی ها و نحوه سرویس و تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی را به شما توضیح میدهیم.

بیشترین ایرادات شایع در خرابی تصفیه آب خانگی عبارتند از:

 1. خرابی پمپ و نحوه تعمیر پمپ تصفیه آب خانگی
 2. خرابی مخزن تصفیه آب و کم شدن فشار آب خروجی
 3. خرابی هد پمپ و صدای تق تق زیاد و نحوه تعویض هد پمپ
 4. خرابی شیر برقی و دور ریز بی دلیل آب در زمان خاموشی
 5. خاموش و روشن شدن بی دلیل دستگاه
 6. چکه کردن شیر برداشت تصفیه آب و نحوه تعویض مغزی شیر تصفیه آب.

نکته مهم در سرویس دستگاه

در بعضی از مدل های خانگی ورودی سوییچ ها از برق مستقیم شهری 220 ولت

یعنی قبل از ورود به ترانس تقسیم صورت گرفته است. یعنی سوییچ فشار پایین و سوییچ

فشار بالا و شیر برقی دارای برق ۲۲۰ میباشد.

اشتباه در هنگام تعویض فیلتر ها و بی دقتی و ریختن آب بر روی آنها باعث برق گرفتگی شدید میگردد. برای سرویس دستگاه بسیار دقت کنید. و اگر به کار خود شک داشتید حتما با افراد متخصص تماس حاصل فرمایید برخی از خسارت ها قابل جبران نیست!!!!!!

سرویسکار دستگاه تصفیه آب خانگی

در زمان تعویض دوره ای فیلترها با استفاده از سرویسکار ماهر که به سیستم تسلط داشته باشد با هواگیری و شستشوی پیش فیلترهای سه مرحله ای و نحوه سرویس درست و دقیق فیلترها و جابجا نبستن و چک کردن کلیه قطعات میزان فشار پمپ و فشار باد مخزن، سالم بودن ترانس و با انجام تست TDS آب، میزان سختی و میزان املاح مورد نیاز آب را مشخص و با چک کردن سوییچ ها و شیر برقی به طول عمر دستگاه و کیفیت آی شرب کمک می کنید.

تعمیرکار دستگاه تصفیه آب خانگی

تعمیرکار دستگاه تصفیه آب خانگی باید به کلیه قطعات و عملکرد دقیق آنها مسلط باشد تا در سریع ترین زمان و با کمترین هزینه عیب یابی و تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی را در محل مشتری انجام دهد و این کار مستلزم تجربه کاری که به مرور زمان و مطالعه راجع به سیستم های تصفیه آب بدست می آید

تکته: متاسفانه در زمینه تصفیه آب افراد غیر متخصص زیادی بدون آشنایی به این شغل وارد این صنعت شده و با آسیب رساندن به دستگاه مشتریان و ایجاد هزینه های بسیار گذاف باعث بد نامی این حرفه در بعضی موارد شده اند توجه داشته باشید که برای تعمیر دستگاه از تعمیرکار تصفیه آب خانگی متخصص در این رشته استفاده نمایید.

توجه: برای سرویس دستگاه تصفیه آب خانگی از لوله کش، ابزار فروش، تاسیساتی ساختمان،  اقوام و فامیل غیر متخصص استفاده نکنید زیرا هزینه زیادی برای شما به وجود خواهد آمد

فروش پایان ماجرا نیست، آغاز یک تعهد است.

خرابی پمپ نحوه تعمیر پمپ تصفیه آب خانگی

مهمترین قطعه در دستگاه تصفیه آب خانگی پمپ دستگاه می باشد زیرا کارکرد سیستم های تصفیه آب بر مبنای تولید فشار توسط پمپ و جداسازی نمک ها و آلکالاین ها از طریق فیلتر ممبران میباشد پس  همیشه فشار بسیار بالایی برای جداسازی در سیستم وجود دارد.
پمپ تصفیه آب بر مبنای دوران و لنگ کار میکند چرخش لنگ مقایسه به وجود آمدن نوسان در دیافراگم لاستیکی داخل هدپمپ شده و این نوسان  باعث فشار آب بالا رفتن فشار آب می گردد.
بیشتر خرابی های پمپ تصفیه آب از قسمت هد پمپ دستگاه می باشد معمولا با نشتی  همراه است اگر به موقع متوجه نشت آب در دستگاه شوید از بسیاری از خرابی های احتمالی جلوگیری میکند مانند خراب شدن کامل پمپ آیا زنگ زدگی شاسی و خرابی کابینت آشپزخانه آیا هر محلی که دستگاه در آن نصب شده است
در صورت مشاهده نشتی است کلگی پمپ سه عدد پیچ اتصال به بدنه  الکتروموتور پمپ را باز کرده و اکلگی پمپ را کامل تعویض نمایید.
تا از خرابی سایر قطعات مثل بلبرینگها و سوختن کامل سیم پیچی و روتور پمپ جلوگیری نمایید.

۲_ خرابی مخزن تصفیه آب و کم شدن فشار آب خروجی از شیر برداشت

یکی از بیشترین مشکلات رایج در دستگاه تصفیه آب خانگی خرابی مخزن  یا تانک ذخیره آب تصفیه شده  میباشد زیرا مخزن  تحت فشار میباشد و کم شدن فشار آب به این معنی است که قسمت ذخیره آب بیشتر از قسمت ذخیره آب شده است و آب به صورت کامل از دستگاه خارج نمی‌شود و داخل تانک میناند .که به مرور زمان باعث از دست دادن خاصیت  ارتجاعی لاستیک شده و مخزن از کار می افتد برای جلو گیری از این حالت معمولا سالی یکبار باد مخزن باید چک شود وبین ۷ الی ۹ psi قرار داشته باشد تا پمپاز درست صورت بگیرد.و از شیر برداشت لب با فشارمناسب خارج شود.توجه داشته باشید که حجم زیاد باد مخزن  باعث  اختلال در عملکرد  سوئیچ هایپرشر دستگاه شده و کلا از ورود آب به داخل مخزن جلوگیری می‌کند.

نکته مهم

تست خرابی کامل مخزن اگر از قسمت والف باد مخزن  به جای هوا آب خارج شود، باید مخزنبه طور کامل تعویض شود زیرا فاصله بین قسمت ذخیره  آب و ذخیره باد محل مناسبی برای  رشد  باکتری‌ها  و انگل‌ها میباشد و آلودگی های میکروبی هر با آب ورودی ترکیب شده و خارج میگردد.

۳_خرابی هد پمپ و صدای تق‌تق زیاد از دستگاه تصفیه آب خانگی

هد پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی بر مبنای دوران و لنگ کار میکند  یعنی الکتروموتور پمپ با گردش بسیار آرام ولی قوی نیرو را وارد قسمت بوشن کلگی پمپ کرده‌ و با ایجاد دوران(موج) در این قسمت آب را با فشار بسار بالا در حدود ۶ الی ۸ بار  خارج میکند که توانایی عبور از فیلتر اصلی  یا همان  ممبران  را داشته باشد و آلودگی  ها را از آب خالص جدا نماید.
پس به دلیل کارکرد  دورانی و لنگ بودن فشار بالای به بلبرینگ های داخلی پمپدر سر و ته پمپ و همچنین بلبرینگ داخل کلگی پمپ وارو می‌شود که شما میتوانی ابتدا با تعویض بلبرینگ سر پمپ و یا تعویض هد پمپ مشکل صدای تق‌تق را از بین ببرید.

توجه:

حتما از بلبرینگ های با کیفیت بالا و استاندارد استفاده نمایید بلبرینگ های  ارزان قیمت ازهمان ابتدای پس از تعویض باز صدای تق‌تق  می‌دهند.

۴_ خرابی شیر برقی و دور ریز دائم آب به فاضلاب در زمان خاموشی دستگاه

وظیفه اصلی قطع کامل جریان آب در سیستم تصفیه آب بر عهده شیربرقی دستگاه میباشد که از کامل آب جلوگیری  می‌نماید
شیربرقی در دستگاه تصفیه آب خانگی معمولا بعد از فیلتر شماره ۱ الیافی پ پ در کنار سوئیچ لوپرشر نصب می‌شود عدم تعويض به موقع فیلترهای دستگاه باعث عبور گل و شن به داخل قست توری شیر برقی شده وآن را کیپ کرده و باعث خرابی دیافراگم و عبور بی‌دلیل آب شده و یا به طور کامل سوختن شیر برقی می‌شود.
در صورت مشاهده دور ریز بی دلیل آب از دستگاه در زمان خاموشی شیر برقی را تعویض نمایید اگر دستگاه گیج نمایشگر داشت و عقربه گیج در زمان خاموشی به جای صفر روی عدد های دیگر کمي بالاتر قرار داشت شیر برقی خراب است و به آرامی وبی صدا آب دور ریز به فاضلاب میگردد.
کثیف شدن زود هنگام فیلترهای سه مرحله به خصوص گل گرفتن و قوای شدن سريع فیلتر  شماره‌ ۱ یکی دیگر از نشانه های خرابی شیربرقی میباشد.
توجه: در مدلهای قديمي تصفیه آب خانگی به جای شیر برقی از قطعه ۴راهی استفاده می‌شد که عملکردی مشابه شیربرقی در قطع و وصل جریان آب ولی به صورت مکانیکی با دقت پایین تر داشت  در صورت دور ریز بی دليل آب به فاضلاب  قطعه چهارراهی را به شیربرقی تبدیل کنید.

۵_خاموش و روشن شدن بی‌دلیل دستگاه تصفیه آب خانگی

یکی از پیچیده ترین خرابی های احتمالی در دستگاه تصفیه آب خانگی خاموش و روشن شدن بی‌دلیل دستگاه  میباشد سعی کنی در این مورد از متخصصین ک و افراد ماهر در ضمینه تعمیر تصفیه آب  و تعمیر کار تصفیه آب  ماهر کمک بگیرید  زیرا دلایل بسیار زیادی برای این حالت وجود دارد که در صورت نداشتن مهارت کافی هزینه های بسیار زیاد و بی‌دلیل را به خود تحمیل میکنید.
معمولا بالا بودن  و یا پایین بودن بیش از حد فشار در کل سیستم باعث خاموش و روشن شدن بی دلیل در سیستم می‌شود به عنوان مثال خرابی ترانس و عفت فشار
خرابی پمپ و کم شدن میزان خروجی آب و فشار لازم
خرابی سوئیچ هایپرشر  قطع نشدن و خاموش نشدن کامل
خرابی زانو سوپاپ ممران و برگشت آب
خرابی شیر های یک طرفه (چک ولوو)
فشار بیش از حد از پمپ آب ورودی ساختمان و بالا رفتن بیش از حد مجاز در دستگاه
خرابی  فیلتر ممبران  و یا کیفیت و پارگی
این فیلتر
خرابی و ترک خوردن داخل پوسته ممبران
تمامی اینها دلایلی برای خرابی و خاموش و روشن شدن بی‌دلیل دستگاه تصفیه می‌باشند.

۶_چکه کردن شیر برداشت و نحوه تعویض آب

علت اصلی خرابی شیر برداشت تصفیه آب خانگی، خرابی فیلتر ممبران دستگاه تصفیه می‌باشند زیرا شیر برداشت تصفیه آب خانگی به صورت چرخش ۲ قطعه سرامیکی ثیقلی بر روی یکدیگر جريان  آب خروجی تصفیه شده را قطع و وصل می‌کنند   در صورت  عبور آب غیر تصفیه شده با املاح  بالا باعث خش دار شدن سرامیک ها و چکه و نشتی میگردد.

مغزی شیرها به دو صورت  ستاره‌ای  و اهرمی در دو سایز کوچک ۳/۸ و بزرگ ۱/۲  به فروش میرسند معمولا مغزی و دسته شیر به صورت کامل بفروش  میرسد کامل تعویض میگردد زیرا دسته شیر کهنه به مرور لق شده و کاربرد مجدد ندارد و سازها و تعدا دندانه های داخلی باهم فرق دارند.
در مدلهای مغزی شیر ستاره ابتدا درپوش کوچک روی مغزی را درآورده و سپس‌ پیچ چهار سو داخل آن را  باز می کنیم و به آرامی وبا دقت سه پره دسته را در آورده و سپس درپوش روی مغزی  را باز مکنین حالا با استفاده از آچار  فرانسه  مغزی را باز می‌کنیم و داخل شیر و محل رزوه ها را تمیر شستشو
می‌دهیم توجه داشته باشید برای بستن مغزی شیر جدید نیاز به باز کردن هیچ یک از قسمت های آن نیست و فقط با فشار دست در جای خود سفت می‌شود و تمام.
برای تعویض مغزی شیر اهرمی بزرگ یا کوچک  اگر در پوش داشت به روش بالا ابتدا درپوش خارج و پیچ چهارسو باز و دست اهرمی خارج می‌شود  ولی اگر درپوش نداشت ابتدا دسته را بوسیله انبردست با فشار باز میکنیم و در داخل دسته یک پیچ آلن وجود دارد با باز کردن پیچ آلن  پوسته روی  مغزی را خارج
میکنیم و با آچار فرانسه مغزی را باز کرده
و معزی جدید را با آچار در جای خود سفت میکنیم توجه محل رزوه ها شسته و تمیز باشند سپس دسته شیر  اهرمی را به‌جهت دلخواه خود چپ یا راست با زاویه باز و بست ۹۰ درج دقیق تنظیم مینی وسپس پیچ آلن و دست را در جای خود سفت میکنیم.


۷_خاموش شدن بی دلیل دستگاه تصفیه آب خانگی

هر خاموش شدن دستگاه دلیل بر خرابی نیست
معمولا قطع آب ورودی  منزل
درآمدن و خارج شدن بی دلیل دوشاخه از پریز برق
سوختن محافظ برق که قبل از دستگاه نصب شده
تا خوردن شلنگ آب ورودی به دستگاه
بستن شیر کوچک ورودی آب به دستگاه به صورت اتفاقی
اگر خاموشی از دلایل بالا نبود
اگر در سیستم جریان وجود نداشت از خرابی ترانس میباشد
و اگر جریان وجود داشت از خرابی سوئیچ ها    ویا شیر برقی و یا ایجاد سولفات و قطعی جریان در سیم‌کشی میباشد که نیاز به تعمیرکارتصفیه آب وجهت تعمیر دستگاه تصفیه آب در منزل میباشد.

20 دیدگاه برای “تعمیرات تخصصی دستگاه تصفیه آب در محل 09128080436”

  • با سلام
   دستگاه های ایزیول اگر ایزیول اورجینال باشند تمام مدل ها عالی هستند. نه مدل های طرح

  • حتما دستگاه را خاموش کنید و شیر ورودی آب را ببندید و با سرویس کار تماس بگیرید تا خسارت های بعدی تحمیل نشود.

 1. ممنون از مطلب خوب تون. سوالی داشتم. چرا از انتهای پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی مدل آکوا پرو گل بیرون زده است؟

  • خواهش میکنم اگر از ته پمپ گل بیروز زده باشه مشکل از خرابی هد پمپ و به مرور زمان وارد شدن آب به داخل الکترو موتور است حتما باید سریع تعمیر شود و اگرنه باعث سوختن پمپ میشود.

 2. سلام عذر میخوام من تصفیه آب سافت واتر دارم تمام فیلترا از ممبران و پست کربن و 5 تای دیگه رو تعویض کردم ولی تی دی اس آب بالای 110 رو نشون میده میشه راهنماییم کنید ممنون میشم

 3. سلام
  تصفیه اب ما صدای پمپش خیلی زیادی و نیمه شب
  که فکر میکنم بخاطر فشار بیشتر اب هستش صداش
  قطع میشه علت چی مستونه باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *