زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی به چند عامل زیربستگی دارد:
١.حجم مصرف
٢سختی آب منطقه (tds)
٣.کدورت آب (گل و لای)
۴.مدل فیلتر (اینلاین و کلاسیک)
۵.جنس و کیفیت فیلتر

عدد میانگین برای تعویض فیلترها

بر مبنای آزمایش های انجام شده عدد میانگین برای تعویض فیلترها در نظر گرفته شده است زیرا دستگاه تصفیه آب خانگی تایمر دیجیتالی برای نمایش میزان مصرف ندارد که مبنای تعویض فیلتر قرار گیرد. پس برمبنای زمان حدودی که شش ماه یکبار، فيلتر ها را بصورت دوره ای تعویض می کنیم. جدول تعویض بصورت نرمال به این شرح است:

فیلتر سه مرحله ای که شامل الیاف پ پ، ۵میکرون است.

فیلتر شماره دو کربن اکتیو پودری و فیلتر شماره سه که معمولا کربن فشرده و یا الیاف ١ میکرون می باشد شش ماه یکبار تعویض می گردد.
توجه :در مناطق با کدورت بالا و یا حجم بالای مصرف فیلتر شماره یک را نسبت به آب زودتر از موعد شش ماه می توان تعویض کرد.

زمان تعویض فیلتر شماره چهار(فیلتر ممبران)

حدود دو سال یکبار تعویض می شود در بعضی از مناطق شاید طول عمر این فیلتر یکسال و در بعضی مدل ها و آب های سبک تا سه سال هم کار می کند.بطور میانگین ابن فیلتر باید دو سال یکبار تعویض شود.زیرا دیر تعویض کردن این فیلتر باعث بو گرفتن آب و با پایین آمدن حجن تولید از لایه های خروجی باعث فشار به پمپ و قطعات دستگاه می شود و زمان خاموش شدن و کار کردن را طولانی می کند.

زمان تعویض فیلتر شماره پنج (پست کربن)

تعویض این فیلتر یکسال یکبار است، عدم تعویض به موقع آن باعث بدبو شدن آب بعد از مخزن ذخیره می شود.

زمان تعویض فیلتر شماره شش(مینرال)

عمر مفید این فیلتر که باعث بهبود طعم و مزه آب است یکسال می باشد، عدم تعویض به موقع باعث بو گرفتن آب خروجی از شیر برداشت می شود زیرا آب تصفیه شده فاقد کلر است و احتمال دارد سنگ های معدنی داخل این فیلتر بعد از زمان تعیین شده بو را به خود جذب کند.
زمان تعویض فیلتر آلکالاین قلیایی؛:
عمر مفید این فیلتر یکسال است.یکی از مهمترین فیلتر ها که حتما باید در زمان مشخص تعویض شود فیلتر قلیایی است.زیرا به دلیل خاصیت قلیایی که دارد احتمال زیادی برای بو گرفتن دارد اگر نمی‌توانید این فیلتر را به موقع تعویض کنید از فیلتر قلیایی استفاده نکنید
توجه:عدم تعویض به موقع فیلتر های تصفیه آب خانگی باعث می شود آلودگی هایی که در طول زمان به فیلترها جذب شده اند جدا شده و به آب برگردند و این باعث بروز بیماری های جدی می شود و همچنین باعث خرابی دستگاه می شود.

زمان تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی

زمان تعویض فیلتر به عناصر مختلفی بستگی دارد. در برخی موارد بسته به کیفیت، کدورت، آلودگی میکروبی و سطح PH آب و بوی آب، فیلتر را می توان انتخاب کرد و ممکن است کم و بیش فیلتر و ضدعفونی کننده داشته باشد.
نکته بسیار مهم نکته بسیار مهم: اگر زمان تعویض فیلتر برایتان مهم نیست، دستگاه تصفیه آب نخرید و از آب لوله کشی شهری استفاده کنید. زیرا در طول مدت استفاده از دستگاه تولید آب با کیفیت و مناسب برای برنامه تعویض فیلتر سبک، نمک های درشت در پیش فیلترها جذب می شوند (3 مرحله فیلتر) و در صورت عدم تعویض به موقع جلبک ها و باکتری ها به آرامی شروع به رشد خواهد کرد. رشد می کنند که در نهایت فیلترها را از بین می برند، لغزنده و گل آلود می شوند و نکته دوم از بین رفتن حالت فعال فیلترهای کربنی است که به آن غیر فعال یا غیر فعال می گویند، زیرا کربن دیگر توانایی این را ندارد. گازهای شیمیایی مانند کلر، رنگ و بو را جذب می کند. فیلتر RO اصلی (فیلتر غشایی) از لایه های پلی آمیدی تشکیل شده است که وظیفه جداسازی املاح ریز از املاح درشت را بر عهده دارند. حال به مرور زمان داخل پوشش غشایی محل مناسبی برای رشد باکتری ها می شود. اما اگر به تاریخ نصب دستگاه و تاریخ تعویض دقت کنید و کیس را تمیز نگه دارید، در تعویض فیلترهای آب خانگی مشکلی پیش نخواهد آمد. نکته: در برخی موارد با گذشت زمان (بیش از 2 سال) TDS خروجی دستگاه تصفیه آب همچنان عدد مناسب مثلاً کمتر از 100 را نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *