کیفیت آب آشامیدنی

امروزه به جهت شیوع بیماری های مختلف، کیفیت آب آشامیدنی بسیار اهمیت پیدا کرده است. انسان همواره تلاش میکند که منشاء بیماری ها را شناسایی کرده و قبل از بروز هر نوع بیماری و یا اختلال در عملکرد اجزاء مختلف بدن پیشگیری کرده و مقابله کند. که این مهم را باید در کیفیت آب آشامیدنی سالم جستجو کرد. لذا منشاء بسیاری از بیماری ها و اختلالات را در آب آلوده دیده است. که تا به اکنون بسیاری از بیماری ها از جمله بیماریهای مربوط به سیستم گوارش و حتی سرطان و بیماری های صعب العلاج نیز از همین آب آلوده شناسایی شده است. سالم بودن آب آشامیدنی نسبت مستقیم با صنعت دارد صنعت با روند رو به رشدی که دارد در آلوده کردن آب نقش به سزایی دارد. همچنین چاه های فاضلاب ، دامداری ها ، کودهای شیمیایی و … نیز جزء همین مواد میباشد.

در واقع از جمله موادی که نقش مهمی در آلوده کردن آب دارد باکتری و نیترات میباشد. که سالم بودن آب آشامیدنی بسته به نبود این دو بسیار حائز اهمیت میباشد وجود نیترات در آب بسیار خطرناک بوده و شدت آن در سیستم گوارش انسان علی الخصوص کودکان و سالمندان میتواند صدمات جبران ناپذیری داشته باشد. دستگاه تصفیه آب جهت حذف نیترات و باکتری و ذرات معلق در آب به ما کمک میکند تا آب سالم بنوشیم.

نحوه بررسی آب آشامیدنی سالم

انواع روش های مختلفی وجود دارد که بتوانیم آب آشامیدنی سالم استفاده کنیم. اگر بخواهیم بیشتروعمیق تر موضوع را بررسی کنیم لازم است توسط دستگاه اندازه گیری سختی آب را بررسی کرده و در نهایت توسط آزمایشگاه میزان نیترات و باکتری های موجود در آب را مورد بررسی قرار بدهیم. اولین و ساده ترین روش طعم و بوی آب میباشد که با مصرف اندکی از آب متوجه آن خواهیم شد.

موارد استفاده از دستگاه تصفیه آب

خانه / محل کار/ مدارس و مهد های کودک/ آسایشگاههای نگه داری از سالمندان / کارخانجات مواد غذایی/ مراکز تهیه ی غذا/ بیمارستان ها در دو بخش که شامل استفاده از آب برای استرلیزاسیون وسایل پزشکی که با آب ین صفر انجام می شود و چه  برای مصرف آب شرب. همه ما مادر و پدرها در درجه اول به فکر سلامت جسمی فرزندان خود هستیم که مصرف آب / آب سالم در درجه اول می باشد . در اولین وعده غذایی برای آن دسته از نوزادانی که از شیر مادر استفاده نمی کنند شیر خشک و آب سالم مهمترین نیاز نوزاد است. همه ما مادرانی که نوزادشان از شیر خشک استفاده می کنند را دیده ایم که با چه وسواسی آب با دمای مناسب آماده میکنند بعد از هر بار مصرف با چه دقتی شیشه و سر شیشه کودک خود رامی شویند و چه صد مرتبه بهتر وقتی که تمامی این مراحل با آب تصفیه شده انجام شود آرامش و اطمینان مادر حاصل خواهد شد. در محل کار افراد بیشترین انرژی روزانه خود را می گذارند و از لحاظ زمانی طولانی ترین زمان رادر این محل هستند و چه چیز خوش گوارتر از یک لیوان آب سالم که محصول یک سیستم استاندارد است.

اهمیت آب آشامیدنی برای کودکان و سالمندان

یکی از بهترین امکاناتی سلامتی که والدین برای انتخاب مدرسه و یا مهد کودک برای فرزندانشان می توانند در نظر بگیرند وجود دستگاه تصفیه آب در آن مکان خواهد  بود در واقع اهمیت آب سالم که لحاظ کردن این مسله نشان دهنده ی دقت و حساسیت اولیای آن مجموعه به سلامت و بهداشت آب مصرفی دانش آموزان خواهد بود. در آسایشگاه ها و خانه های نگه داری از سالمندان وجود دستگاه تصفیه اب بسیار ضروری می باشد چرا که این ارادبه خاطر سن و بیاری های خاص این دوران حساسیت ها و ملاحضات خاص خودشان را دارند. بسیار مهم است کیفیت آب آشامیدنی برای افراد سالمند و کودکان باید بالاترین کیفیت را برخوردار باشد.

آب سالم در صنعت غذایی

در کارخانجات تهیه مواد غذایی وجود یک سیستم متناسب با آن صنعت مهر درخشانی بر پیشانی آن کارخانه یا کارگاه خواهد زد که بی شک در تهیه هر نوع محصول غذایی از آب استفاده می شودچه مستقیم و چه غیر مستقیم بسیار شایسته و به جاست صاحبان این گونه صنایع که با محصولات خود مستقیم با سلامت مردم در ارتباط هستند به این نکته مهم یعنی آب و صد البته آب سالم را در صنعت خود لحاظ کنند. و چه بسیار صنایع بزرگ و حتی مغازه ای لبنیاتی و رستوران ها ی کوچکی که به صورت روزمره ما از آن ها خرید می کنیم این مهم یعنی سلامت آب را در نظر گرفته و روز به روز در حال ترقی هستند. چرا که توجه به آب مصرفی صد در صد در کیفیت محصول تاثیر دارد و مصرف کننده وقتی که تجربه شخصی از یک محصول و برند غذایی داشته باشددیگر نیازی به هیچ تبلیغی نیست چرا که کیفیت یک محصول قدرتمندترین راه تبلیغ است.

همان طور که هر وسیله مصرفی یک طول عمر مفید دارد. بسته به نوع اب منطقه و کیفیت فیلتر استفاده شده در دستگاه تصفیه اب و میزان مصرف آب در بازه زمانی مشخصی فیلتر ها باید تعویض شوند. اگر این تعویض به تاخیر بیفتد نه تنها اب مصرفی مفید نخواهد بود بلکه ممکن است آلودگی و میکروبی را که فیلتر ها از آب در ان مدت زمانی مطلوب گرفته اند دوباره به آب انتقال دهند و باعث بیماری  شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *